’s Ochtends haalt je #destinationserbia-gids je op bij je accommodatie, en na een rit van ongeveer 1 uur komen we aan bij het Zlatar-meer. Het Zlatar-meer, het grootste van de drie meren die zijn ontstaan door dammen in de rivier de Uvac, is een schilderachtige plek met dichte, altijdgroene bossen die weerspiegelen in het kristalheldere water – een perfecte fotogelegenheid om de dag mee te beginnen.
Na een korte stop bij het Zlatar-meer gaat onze reis verder naar het speciale natuurreservaat Uvac. Dit beschermde natuurpark, dat tussen de Zlatar- en Javor-bergen en de gemeenten Sjenica en Nova Varoš ligt, is onze volgende bestemming. Hier gaan we aan boord voor een boottocht langs de meanders van de Uvac-kloof. Tijdens de boottocht vertelt onze gids verhalen over de beroemdste bewoners van de kloof, de vale gieren, en over de traditionele levenswijze van de herders die hier al eeuwenlang wonen. We komen ook meer te weten over de Keizerlijke Weg die vroeger door dit gebied liep en Dubrovnik met Constantinopel verbond.
Na de boottocht kunnen we de IJsgrot bezoeken, die zo heet omdat de temperatuur daar het hele jaar door constant 8 graden Celsius is. Deze 2,5 km lange grot laat prachtige formaties zien die in de loop van miljoenen jaren zijn ontstaan en op ijssculpturen lijken.
Daarna beginnen we aan een wandeling door de kloof, die ongeveer 30 minuten duurt, om de top en het uitkijkpunt Veliki Vrh te bereiken. De wandeling is steil, dus comfortabel en stevig schoeisel wordt aangeraden. Vanaf het uitkijkpunt kunnen we genieten van het panoramische uitzicht op de kloof en de majestueuze vlucht van de vale gieren bewonderen. We nemen even pauze om bij te komen en te genieten van een lokale lekkernij: pannenkoeken van boekweitmeel gevuld met kajmak.
Als we weer naar de boot afdalen, varen we terug naar ons startpunt en gaan we terug naar onze auto. Als je wilt, kunnen we even stoppen voor een lunchpauze bij een van de lokale restaurants waar ze heerlijke gerechten uit West-Servië serveren.
Laat in de middag ronden we ons avontuur af en gaan we terug naar Zlatibor of Užice.