Tijdens de rondleiding door het oudste en meest karakteristieke gebied van Agrigento, bekend als de Vallei van de Tempels, reis je terug in de tijd tussen de Dorische tempels uit de Helleense periode en bezoek je een van de grootste en meest spectaculaire archeologische gebieden ter wereld.
We beginnen meteen met een bezoek aan de Tempel van Hera Lacinia of Juno, 120 meter hoog gebouwd in 450 v.Chr. op de heuvel van de Rupe Atenea met Dorische zuilen; de tempel waarin hij vroeger de bruiloft vierde is gewijd aan Juno omdat er binnenin een schilderij werd bewaard dat waarschijnlijk de beschermgodin van de vrouwen en de vruchtbaarheid afbeeldde.
Een paar stappen verder vinden we een van de symbolen van Agrigento, de majestueuze Tempel van Concordia, de op een na best bewaarde tempel ter wereld na het Parthenon in Athene.
De tempel dateert uit 430 v.Chr. en is in uitstekende staat gebleven dankzij de verbouwing tot een christelijke kerk. Aan de voorkant van de tempel kun je het indrukwekkende bronzen beeld van Igor Mitoraj bewonderen, dat de val van Icarus uitbeeldt: hij luisterde niet naar zijn vader en vloog te dicht bij de zon, waardoor zijn wasvleugels smolten en hij in de Middellandse Zee stortte. Het beeld is geschonken door Igor Mitoraj, de beroemde Poolse beeldhouwer.
We gaan verder met de rondleiding en verkennen de oudste Dorische tempel van Agrigento, de tempel van Hercules – of Heracles, zoals de Grieken hem noemen –, die zijn naam te danken heeft aan een bronzen beeld van Hercules, de sterkste en dapperste van alle goden, dat in de tempel staat.
Tijdens het bezoek zie je cactusvijgenbomen en adembenemende panoramische uitzichten over de vallei. Daarna komen we aan bij de Tempel van Jupiter of Zeus, oorspronkelijk een van de grootste tempels uit de klassieke oudheid die in de loop der tijd werd beschadigd door aardbevingen en daarom werd gebruikt als steengroeve voor de bouw van de pier van Porto Empedocle.
Tussen de ruïnes van de tempel zien we de reconstructie van een van de Telamons van meer dan 7 meter hoog, stenen beelden van reuzen die buiten de tempel waren geplaatst om de goddelijkheid te beschermen, die met zijn majesteit ons een idee geeft van de schoonheid van de tempels oorspronkelijk.
Toegangskaartjes zijn niet inbegrepen, maar je kunt ze ter plaatse bij de kassa kopen.