Tijdens onze rondleiding door het Unionviertel – van oudsher een arbeiderswijk, tegenwoordig een trendy buurt – gaan we op zoek naar een fenomeen uit het Ruhrgebied met cultstatus: Trinkhalle, Bude, Büdchen, Kiosk… veel namen, waarachter een wereld vol handige en lekkere dingen schuilgaat. Of je nu na sluitingstijd nog melk of toiletpapier nodig hebt, op een feestje zonder bier zit, plotseling een onweerstaanbare trek hebt in een zelf samengesteld zakje snoep of chips, of even snel een krant wilt kopen: de kiosk heeft (bijna) alles wat je maar wilt.
En dit staat je te wachten: we beginnen bij de Hochbunker aan de Rittershausstraße, bij Café Erdmann, en gaan dan samen langs bij een aantal verschillende bodega’s in het Unionviertel met zijn stedelijke charme. Daar trakteren we je op een gevarieerd aanbod aan lekkernijen om van te genieten.
Tijdens de rondleiding kom je veel te weten over de geschiedenis en de betekenis van de Trinkhalle voor Dortmund en het Ruhrgebied. Bijvoorbeeld dat het idee voor de Trinkhalle teruggaat tot de tijd van de industrialisatie, toen mijn- en fabriekseigenaren ze bij de fabriekspoorten neerzetten. Ze werden gerund door mijnwerkers en fabrieksarbeiders die niet meer konden werken, en boden mineraalwater en frisdrank aan om de consumptie van bier en sterke drank onder de harde werkers te beteugelen. Het drinken van kraanwater vormde een gezondheidsrisico vanwege verontreiniging. Of hoe de kiosken hun assortiment geleidelijk aan aanpasten nadat ze ook in de arbeiderswijken, zoals het Unionviertel, hun deuren openden, en niet alleen een plek werden voor spoedinkopen, maar ook een plek waar mensen tot op de dag van vandaag nog steeds samenkomen en een praatje maken! Of dat de kiosk van vroeger niet meer dezelfde is als die van nu, hoe en waarom dit allemaal is veranderd, en waarom er tegenwoordig bijvoorbeeld de „Trinkhallenverein“ (Vereniging voor de drinkzalen) bestaat, die zich inzet voor het behoud van de kioskcultuur.
Proeverij: ja, die komt er.